941
213757

DOSA, guld 13k, en deux couleurs, ostämplad, 1800-talets mitt.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Rektangulär, med guillocherad dekor och druvklase i ett kvadratiskt fält. Längd 8 cm, vikt 83,5 g.

Insidan med lösa bottnar.

Proveniens

Kunglig gåva till diplomat Daniel Ström från Oscar I (som kronprins), år 1856.

Medföljande dokument: Vid anställdt prof uti Kongl. Controll-Contoiret har vidfästande Guld Dosa med lösa bottnar, vägande 0,1790
befunits på probermarken hålla, så vidt det utan piecens nedsmältning kan utrönas: Guld tretton karat tio grän eller 0,576. Hvilket till bevis härmed meddelas, Stockholm af Kongl. Controll-Contoiret den 30 Mars 1856. Ungefärligt värde guld till totalt 7/8 Mynt Ducater, d.ä. 12 7/8 prägl Duc Sede Wärdet rättas efter gångbara priser förprägel Ducaten.