95
229641

Gustaf Fjaestad

(Sverige, 1868-1948)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 400 - 7 190 EUR
5 690 - 7 590 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gustaf Fjaestad
(Sverige, 1868-1948)

"Kobbe i Aftonluft"

Signerad G. Fjaestad och daterad -11. Pannå 59 x 129 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.

Agneta Nordmark, "Fjaestads konst", 1999, omnämnd sid 159, avbildad sid 160 samt beskriven i katalogdelen nr 128.

Formgivare

Representerad på de stora svenska museerna samt i Wien och Chicago.