211
263455

Asger Jorn

(Danmark, 1914-1974)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris

Asger Jorn
(Danmark, 1914-1974)

"Den forflöjne strand"

Signerad Jorn och daterad -68. Duk 46 x 55 cm.

Proveniens

Galerie Birch, Köpenhamn (inköpt av nuvarande ägares far).
Därefter i arv inom familjen.
(spännramen med Galerie Birch stämpel).

Guy Atkins, "Asger Jorn - The Final Years, 1965-1973", 1980, kat nr 1801.

Hyllningskatalog (Hilsen til Jorn - i anledning af den halvrunde födelsedag den 3 marts 1969), "Dialoger", utgiven av Galerie Birch, Köpenhamn, med anledning av konstnärens 55-årsdag (boken som ej gavs ut i handeln trycktes i 950 numrerade exemplar), "Den forflöjne strand", kat nr 1 (med dikt av Elise Johansen), avbildad i färg helsida.

ASGER JORN - VILDSINT EXPRESSIONIST
Asger Jorn föddes 1914 i Vejrum i Danmark. 22 år gammal blev han elev hos Fernand Léger på Académie Contemporaine, men återvände till Danmark vid andra världskrigets utbrott där han stannade under hela kriget och målade influerad av James Ensor, Vassily Kandinsky, Paul Klee och Joan Miró. 1946 reste han runt i Lappland i Sverige, mötte sin blivande hustru Constant i Paris och bosatte sig i Tunisien under sex månader 1947-48. Kort därpå hade han sin första soloutställning i Paris på Galerie Breteau. Vid samma tid bildades gruppen COBRA, vars namn kom från medlemmarnas hemorter, Copenhagen, Brussels, Amsterdam. I gruppen ingick förutom Karel Appel; Constant, Beverloo Corneille, Christian Dotremont, Asger Jorn och Joseph Noiret. Deras doktrin var fullständig frihet att uttrycka sig med betoning på färg och penselföring, man ville få fram det undermedvetnas fantasier utan intellektets censurerande påverkan. Konstverken var spontana, men aldrig helt abstrakta. Asger Jorns palett var oftast i brinnande färger, påverkad av Munchs böljande expressiva penselföring och ofta med symboler och dolda budskap. I hans konst finner man glädjen, men också något groteskt. Cobra-gruppen blev kortlivad (1948-1951), men budskapet odlades vidare av medlemmarna. Asger Jorn utforskade även andra uttrycksformer på 1950-talet; keramik, bokillustrationer, grafik, muralmåleri. I början av 1960-talet reste han runt i Europa tillsammans med fotografen Gerard Francesci för att samla bildmaterial till sitt stora projekt; uppslagsverket om tidig skandinavisk konst, ”10.000 år av Nordisk Folkkonst”. Hans intresse och djupa kunskap om nordisk mytologi och symbolkonst återspeglas i verken från 1960-talet. I de bästa verken från denna tid tar färgen över kompositionen helt, färgerna blir klarare och starkare än tidigare. Han bygger upp dem med breda penseldrag och som slutfas använder han en tunn pensel, som en japansk kalligraf för att forma figuren, motivet. Måleriet flödar, ömsom tunt, men alltid helt kontrollerat av palettkniven.
Börje Birch, Asger Jorn danska gallerist ansåg att de bästa verken i Asger Jorns konstnärskap tillkom under den sista delen av hans liv, i "Den forflöjne strand, målad 1968 finner man just hans koloristiska styrka och förmåga förenad med ett suggestivt bildspråk som är så starkt att själva målningen vill spränga den ram den blivit instängd i. Att Asger Jorn också var utövande och begåvad musiker syns även i den rytmiska penselföringen. Det är säkert ingen tillfällighet att "Den forflöjne strand" valdes av Börje Birch som nr 1 i den hyllningsskrift som galleriet gav ut i 950 exemplar till Asger Jorns 55-årsdag den 3 mars 1969! Konstverket är en höjdpunkt i Asger Jorns fascinerande konstnärskap, en vildsint oslipad diamant som förvärvades i början av 1970-talet av en stor samlare av Cobragruppen. "Den forflöjne strand" har därefter gått i arv inom familjen.

Formgivare

Asger Oluf Jørgensen, mer känd som Asger Jorn, var en dansk bildkonstnär, skulptör och författare och en av upphovsmännen till konstnärsgruppen COBRA. Han studerade bland annat hos Fernand Léger på 1930-talet. Jorn tillhör de främsta bland Danmarks abstrakta målare, impulsiv och fantasifull och med en förfinad kraft i färgen. Han har format ett uttrycksfullt måleri, som motiviskt ofta anknyter till former som masker och fetischfigurer ur den primitiva konsten. 1948 deltog han i bildandet av Cobragruppen, en sammanslutning av konstnärer från Copenhagen, Bryssel och Amsterdam, som sökte sig till de omedelbara och fantasieggande former som står att finna i folkkonst och barnteckningar. Gruppen upplöstes 1951, men konstnärerna fortsatte att vidareutveckla den ursprungliga målsättningen.