234
254382
Marc Chagall
(1887-1985)

"Le coq sur Paris"

Färglitografi, 1958, signerad med blyerts 108/125, utgiven av Maeght, Paris. 59,3 x 45 cm, bladstorlek 75,4 x 56,5 cm (Arches).

Obetydligt missfärgad efter passepartout, spår efter veck i nedre hörnen, bladets övre kant beskuren ca 10 mm. Smärre pappersförtunning i övre hörnen a tergo.

Utropspris:

120 000 - 140 000 SEK

12 565 - 14 660 EUR

Klubbat pris:
120 000 SEK
Tilläggslista

Upper edge of sheet trimmed (circa 10 mm). /Bladets övre kant beskuren (ca 10 mm).

Mourlot: 223.