"Joan Miró. Samlade litografier II, 1953-1963" (Joan Miró lithographe II)
Bok med 12 färglitografier (inklusive omslag) + 2 färglitografier signerade med blyerts 41/150, textsidor (svensk text), exemplar no 41, utgiven av Maeght, Paris/Galerie Börjeson AB, Malmö. Förvarade lösa i kasett (signerade litografier ramade).
Kasetten något smutsig. Signerade litografier med missfärgning efter passepartout, en med fläckar.
Galerie Börjeson, Malmö.
Mourlot 1036-1049.