286
245273

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
91 400 - 110 000 EUR
95 800 - 115 000 USD
Klubbat pris
1 025 000 SEK

Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)

"La Femme à la Fenêtre"

Akvatint, 1952, signerad med blyerts 19/50, tryckt av Lacourière. 83,4 x 47,5 cm, bladstorlek 90,1 x 63,9 cm (Arches).

Något gulnad, fåtal små repor i bilden, mjuka veck i vänster marginal.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Svenska Handelsbankens jubileumsutsällning 6-24 maj, 1959, Moderna Museet Stockholm.

Bloch 695 (avbildad helsida). Baer 891Bb1.

Med sin kraftfulla och dramatiska utstrålning fångar den stående kvinnofiguren genast betraktarens intresse. "La Femme à la Fenêtre" är ett verk som i minsta detalj genomsyras av Picassos originalitet och omisskännliga sätt att återge sin omvärld på.
Kontrasten mellan ljus och mörker, den intensiva svärtan och det starka ljuset som faller in genom fönstret, samt skuggorna i kvinnans ansikte förhöjer dramatiken i bilden. Kvinnans blick utstrålar trots de långt drivna kontrasterna ett märkligt lugn, och de upphöjda händerna för tankarna till en välsignande eller välkomnande gest. Harmoni och andlighet är det bestående intrycket och förmedlas mästerligt med hjälp av den teknik som Picasso valt att arbeta med - akvatintetsningen. Akvatint är en så kallad tonetsningsmetod som började användas i Frankrike i slutet av 1700-talet. Vanligen låter man ett fint pulver falla över plåten, som sedan värms fast innan man etsar den. Resultatet blir vid tryckningen en kornig ton som liknar de många mjuka schatteringarna hos en akvarell.

1952-1953 utförde Picasso åtta etsningar i stort format. Två motiv är hämtade ur sviten Corrida, fyra från djurvärlden och två kvinnoporträtt, "L'Égyptienne" och auktionens "La Femme à la Fenêtre". Kvinnoporträtten är till formatet de största grafiska blad konstnären utfört. "La Femme à la Fenêtre" är ett av de mest betydande grafiska verken och ett centralt verk i Picassos samlade grafiska oeuvre.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?