345
254151

MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackpjäser, 32 st Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
18 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn och förgyllt tenn, ostämplade. Höjd ca 4-8 cm. Schackbräde i trä medföljer.

Obetydligt slitage. (32)

Schackspelet belönades med en guldmedalj på världsutställningen i Paris 1925, då var pjäserna utförda i elfenben och ebenholts. Inspirationen till utformningen av figurerna lär ha hämtats från den ryska bondekulturen. Estrid Ericson såg schackspelet på Parisutställningen och Svenskt Tenn fick överta tillverkningsrättigheterna. Spelet ställdes även ut på Stockholmsutställningen 1930.