378
257999

KARL TIRÉN, salongsmöblemang, 15 delar, A.B Naeslunds Möbelfabrik i Umeå, jugend ca 1901.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
145 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, skulpterad dekor av stormhatt.
Skänkskåp, tredelat, övre del med två dörrar fram och två på sidan, nedre del med tre dörrar fram samt drag lådor med beslag i grönpatinerad brons i form av blommor, löstagbart, genombrutet krön, längd 200, höjd 257, djup 70 cm.
Matbord med 12 stolar, bordet rektangulärt med mittkryss, krysset med blomsterknopp, under skivan utdragbara iläggskivor, stolarna med genombruten ryggbricka samt sitsar med pärlspikad skinnklädsel.
Bordet längd 175 cm (iläggsskivorna 77,5 x 2= längd med iläggsskivor 330 cm), bredd, 120 cm, höjd 78 cm.
Sideboard, övre hylla med genombruten fris, blomsterformade beslag av grönpatinerad brons, en låda i fronten, båda kortsidorna med varsin dörr. Längd 117 cm, bredd 62 cm, höjd 128 cm.

Slitage. Stödstag under iläggskivorna saknas, iläggsskivorna med sprickor. Skinnsitsarna med torksprickor och några med revor, torksprickor i träet på stolarna. Skåp med obetydlig nagg vid övre hyllan, repor på sargen kring skivan, slitage och nagg kring fötterna, obetydlig stötskada vid sockelsarg. (15)

Industriutställningen, Gävle 1901.

Red. E.G. Folcker, "Meddelanden från Svenska Slöjdföreningen år 1903", Wilhelmssons Boktryckeri, Stockholm 1903, Del II. Se skåpet avbildat fig. 1, sid 49, omnämnd sid 54-55.

"Man såg att det var den franska afarten af modern möbelstil, som föresväfvat tecknare; Majorelles, Gallets stil. Men han hade haft en tillräckligt kraftig, för att inte säga vild, fantasi till att ändock åstadkomma ett fullkomligt originellt resultat.."