387
223945

SKÅP, okänd formgivare, jugend, möjligen Frankrike/Belgien ca 1900.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, inläggningar med flera träslag av landskapsmotiv och växter, skulpterad dekor av växtornament. Inredning av hyllplan. Höjd 160 cm, bredd 92 cm, djup 43 cm.

Lås saknas, smärre skador och slitage. Senare klossar invändigt. Nyckel saknas. Nyckel saknas.