392
236723

RAGNAR GELLERSTEDT, bordslampa, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Patinerad brons, par med fruktkorg, lagerfestong. Signerad Gellerstedt Herman Bergman Fud. Höjd 38,5 cm (exklusive lampsockel).

Skärm saknas.

Ragnar Gellerstedt, skulptör, född 1887 i Tjällmo, Östergötland, död 1963 i Stockholm. Utbildad i Paris och München.