394
243912

Ivar Johnsson

(Sverige, 1885-1970)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20
Ivar Johnsson
(Sverige, 1885-1970)

IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, ett par "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk.

Gjutjärn med reliefdekor. Signerad I.J. 1919 på livet. Höjd 46, diameter 38 cm.

Slitage, något rostanlupen.(2)

Modellen formgiven år 1919. Dianaurnan visades på Göteborgsutställningen 1923 och på världsutställningen i Paris 1925.