411
231099

OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander med metallinläggningar, svängda sidor, tre lådor, sidorna med dörrar. Bakstycket märkt MOBILIAs VERKSTÄDER MALMÖ. Längd 100 cm, djup 42 cm, höjd 70,5 cm.

Renoverad, smärre skador.

Tilläggslista

Två nycklar medföljer.

Inköpt 1939/40. Enligt uppgift hade möbeln dessförinnan kommit tillbaka efter ha varit utställd i New York 1939.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

401. Charles Sekano, "Combination".
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
7 500 SEK