Madeleine Pyk – en samling F769
430
260914

TURE RYBERG, taburett, J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala ca 1923

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 740 - 7 120 EUR
5 430 - 8 140 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Snidat och bemålat trä i olivgrönt med förgylld kinesiserande reliefdekor, svängda ben, beige stoppad klädsel, sannolikt original.

Obetydligt slitage, benen något lösa.

Modellen utställd Göteborgsutställningen 1923.