441
260887

CARL HÖRVIK, kabinettskåp, Stockholms Hantverksförening, 1927.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, delvis bonad, geometriska inläggningar, inredning bakom dörrpar av tio lådor med orientaliserande motiv av palatsfront i rotfaner och olika träslag, svartlackerat kinesiserande fotkryss, märkt på benställningens baksida "1 1927". Längd 92, bredd 38, höjd 145 cm.

Smärre slitage. Nyckelbussning och nyckel saknas.

Tranåsutställningen år 1931.

Thomas Ekström, Arkitekt Carl Hörvik Möbler och Inredningar 1913-1937, Proseminarieuppsats, Stockholms Universitet, Konstvetenskapliga Institutionen, HT 2004. Se kap 4.27, sid 30.

Carl Hörvik ritade detta skåp till ett musikrums-möblemang om ca nio delar för Stockholms Hantverksförening år 1927. Kabinettskåpet är tänkt att hållas öppet, liksom det kabinettskåp som ingick i det möblemang Hörvik visade på Verkstadens utställning på Liljevalchs år 1920. Därav den förhållandevis enkla fronten på det stängda skåpet.