448
260901

AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord "Ceasar", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
92 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, halvrunt på genombrutet fotkryss. Märkt med metallbricka NK R 42560 C 29520. Längd 100, bredd 35, höjd 81 cm.

Obetydligt slitage.

C Björk, T Ekström, E Ericson,"Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum, 2009. I bild sid 110.

Modell Caesar har gjorts i många olika delar. Några presenterades på NK:s Novemberutställning 1928 och därefter på Världsutställningen i Barcelona 1929 i NK:s magnifika utställningshall. Denna variant i polerad björk är ovanlig.