490
260441

GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1919-27, sterling,

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

svenska importstämplar GAB F. Design nr 19 B, genombrutet ben med bär och blad. Höjd 20 cm, diameter 24,5 cm, vikt 1110 g.

Under foten gåvoinskription daterad år 1925.

Modellen inköptes tidigt av Musée du Louvre, Paris till den permanenta utställningen.