Madeleine Pyk – en samling F769
55
259697

Bertil Bull Hedlund

(Sverige, 1893-1950)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 730 - 3 270 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Bertil Bull Hedlund
(Sverige, 1893-1950)

"Hjärter dam"

Signerad Bertil Bull Hedlund och daterad 1930. (Signering och datering utförd 1944). Duk 89 x 70 cm.

Nils Lindgren, "Bertil Bull Hedlund", SAK, 1952, omnämnd sid 71.

Formgivare

Bull-Hedlund, Bertil var en svensk målare, grafiker, tecknare och bokillustratör. Han studerade vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. Under resor 1918-1922 till Köpenhamn, Paris och Italien odlade han bl.a. ett kubistiskt influerat måleri och i Tyskland lärde han känna George Grosz markabra efterkrigskonst. Först på 1930-talet övergick han helt till grafiken och bokillustrationen, där han blev en av de främsta i vårt land. Med humor och en frodig berättargåva förenade han både fantasi och kärlek till den realistiska detaljen. Hedlund tillhörde gruppen Falugrafikerna. I hans motivkrets återfinns symboliska och historiska mötesplatser såsom en cirkus eller ett café. Lyrisk naturupplevelse och bisarr fantasi möts i hans grafiska verk i etsning och torrnål. Men hans stora begåvning kommer bäst till sin rätt i bokillustrationerna bl.a. Svenska folksagor, Anatole Frances ”Thais” och Drottning Gåsfot.