596
252407

SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1927.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Graverad stiliserad dekor av nakna kvinnor med slöjor och växter. Signerad Orrefors G. 147. 27. AD (gravör Arthur Diessner) på skålen. Skålens längd 38,5 cm.

Kantnagg.