Madeleine Pyk – en samling F769
610
258845

VICKE LINDSTRAND, vas, graal, Orrefors 1937.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 500 EUR
8 180 - 10 900 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Dekor av sittande kvinnofigurer och vågor i brunt, invändigt isad. Signerad Orrefors Sweden Graal Nr 17 V Lindstrand. Gåvoinskription på foten "AXEL TIDSTRAND PÅ 75-ÅRSDAGEN FRÅN ÅHLÉN & ÅKERLUNDS FÖRLAG". Höjd 24 cm.

Fotnaggar.