668
252701

G. A. WERNER tillskriven, praktskål på fot, Rörstrand, 1880.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Glaserad i mörkblått med förgyllda detaljer i relief, historiserande bård med riksvapnet i vitt. Signerad Rörstrand 1880. Höjd 50, diameter 58 cm.

Proveniens

Ur Löfbergs samling, etikettmärkt LÖFBERGS No 1945 MALMÖ.

Utställd Läckö slott, 1976.

Enligt uppgift formgiven av G.A Werner.