721
255092

STIG LINDBERG, plaketter, 5 st Gustavsberg Studio 1970-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
7 100 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Stengods, i form av pepparkakor, delvis polykromt glaserade. Fyra med hål för upphängning. Signerade STIG L med studiohanden GUSTAVSBERG SWEDEN. Höjd 6-21 cm.

Gisela Eronn; Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, avbildad sid 169.

"Pepparkaksserien" var tänkt som julpynt, men tillverkningen blev för dyr och kom därför aldrig i någon större produktion.