Kan inte nå servern
73
250925

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris
390 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Vertikal figur"

Signerad GAN samt a tergo Gösta Adrian-Nilsson. Utförd 1928. Duk på papp-pannå 48 x 34 cm.

Proveniens

Ursprungligen i maskiningenjör Egon Östlunds samlingar, Halmstad/Borås (i gåva direkt av konstnären).
Därefter i fru Britt Östlunds samlingar, Malmö.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Nordén auktioner (i samarbete med Sotheby's), Stockholm, katalog nr 1, 11 maj 1992, kat nr 68b.
Privatsamling (inköpt på auktionen ovan).

Utställningar

Hallands museum, Halmstad, "Gösta Adrian-Nilsson", 1936, kat nr 77.
Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning 71, "Abstrakt och surrealistiskt ur Egon Östlunds samling", 1949, kat nr 20.
Riksförbundet för bildande konst, "Svensk konst kring 1930", 1953.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN -Retrospektivt", 29 mars - 27 april 1958, kat nr 75 (då tillhörande fru Britt Östlund, Malmö).
Galerie Bel'Art, Stockholm, "Pionjären GAN (Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965)", 5 februari - 8 mars 1981, kat nr 23.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965", 6 april - 20 maj 1984, kat nr 248.
Malmö Konsthall, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965", 29 juni - 26 augusti 1984, kat nr 248.
Mjellby Konstgård/Halmstadgruppens Museum, "Gösta Adrian-Nilsson. GAN 1914 - 1932", 5 maj - 4 augusti 2002, kat nr 45.

Litteratur

"Konst i svenska hem", band 3, upptagen sid 140 under samling 165: "Förste Maskiningeniör Egon Östlund, Norra vägen 4, Halmstad".
Jan Torsten Ahlstrand, 'GAN -den store outsidern i svensk modernism', artikel i "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Perioden 1914-1932", utställningskatalog Mjellby Konstgård/Halmstadgruppens Museum, 2002, omnämnd sid 68-70 samt avbildad helsida i färg (felaktig färgåtergivning) sid 69.

Övrig information

På bakstycke a tergo, av konstnären egenhändigt utförd, gåvodedikation: "Till Egon från hans tacksamme vän d. 18/XI 1929".

Formgivare

Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.

Läs mer