778
254748

VÄVNAD och SKISS. Vävnad "Blomlapp": "Axet" signerad AB MMF, 25 x 23,2 cm. Skiss till variant av "Salerno, blå" påskrift à tergo, 23 x 21,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
2 200 SEK

"Axet" är detalj ur antependium till Västra Ingelstad kyrka 1939. Vävnadens baksida med påsydd etikett.

Vävnaden något smutsig. Skissen med smärre skador.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 23; Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1991, plansch sid 28; "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 2.