785
257475

MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 309 x 253 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage, smutsig, fläckar. En kortsida med obetydlig skada, ställvis skadade fransar, många saknas.

Tilläggslista

en kortsida med obetydlig skada

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 48;
Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 145.

Ett exemplar finns i Nationalmuseets samlingar, Stockholm.