Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
15
265710

HERTHA BENGTSSON, servis, 60 delar, "Blå eld", Rörstrand.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Flintgods, glasyr i vitt och blått. Bestående av 12 mattallrikar (diameter 23 cm, vita), 12 assietter (diameter 19 cm, vita), 12 djupa tallrikar (diameter 20 cm, vita), 4 ovala uppläggningsfat (längd 18,5-36 cm, blå) 2 uppläggningskålar ovala (längd 25-28 cm, blå) 1 uppläggningskål oval (längd 20 cm, vit), såssnipa (längd 17,5 cm, vit), 3 mindre skålar (höjd 7-8,5 cm, blå, 2 ovala assietter (längd 16,5 cm, blå), 2 askfat (längd 9,5 cm, blå) 6 vita tekoppar (diameter 10 cm med blå underfat), tekanna (höjd 18,5 cn, blå), gräddkanna (höjd 10,5 cm, blå) samt kanna, (höjd 23,5 cm, blå) 5 underfat medföljer.

Obetydligt slitage, kantnagg, spricka.(60)