164
264061

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Rookery Mounds-Crystal", ur: "Rookery Mounds"

Färglitografi, 1979, signerad med blyerts 12/55, utgiven av Gemini, G.E.L., och med deras blindstämpel. Bladstorlek ca 104 x 78,5 cm (oregelbundet).

Ej examinerad ur ram. Mindre repor i bilden.

Gemini Catalogue Number 41.129.

Formgivare

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.