17
256047

ERIK KARLSTRÖM, stolar, 1 par, ca 1965.

Erik karlström, stolar, 1 par, ca 1965.

Stomme av stål, sits av brunt läder.

Slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

630 - 840 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK
Tilläggslista

Erik Karlström född år 1917.

Proveniens

Ritad till Medborgarhuset Örebro, uppfört år 1957-65, vilket ritades av arkitekterna Erik & Tore Ahlsén. Inredningen ritades av Erik Karlström samt Åke Axelsson.

Claes Caldenby, "Medborgarhus i Örebro", White Arkitekter förlag 1990. Se sid 15.

Övrigt

Modellen ritad av inredningsarkitekt Erik Karlström för Medborgarhuset i Örebro, invigt år 1965.
Erik Karlström (1917-2005)
Utbildade sig på Konstfack i Stockholm med Carl-Axel Acking som huvudlärare. Karlström kom sedermera att arbeta på Ackings arktitektkontor och var med och ritade inredningen till Hotell Malmen.
År 1952 anlitades Karlström av Peter Celsing till att inreda T-banan. Uppdraget omfattade allt från tågens inredning till spärrar och andra symboler.
Erik Karlström hade kontor tillsammans med Åke Axelsson år 1961 - 1967 därefter eget kontor.

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69