251232

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva" samt bord "Äpplet" ur serien Paradiset

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

För Nordiska Kompaniets "Triva serie". Fåtölj med hög rygg, svängda sidor, rosa klädsel och ben av bok. Bord, teak, runt på pelarfot, märkt med etikett NK:s verkstäder Nyköping Design: Kerstin Hörlin-Holmquist Made in Sweden Triva, samt stämplat 26 MRS 1965. Diameter 48, höjd 53 cm.

Smärre slitage.

Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97). Ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64. Efter NK tiden ritade hon möbler för en mängd andra företag, t.ex. OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset" formgiven år 1958 blev en försäljningsframgång för NK och soffgruppen med fåtöljerna "Adam" gjordes i stora serier under 1950-talet. Emellertid är fåtöljen Eva mer ovanlig på marknaden.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

157. Maria Miesenberger, "Utan titel (Heimat)", 1993.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK