221
248564

Michel Comte

(Schweiz, Född 1954)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 190 - 8 990 EUR
7 590 - 9 490 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Michel Comte
(Schweiz, Född 1954)

"Beauty & Beast", 1996

Signerad Michel Comte och numrerad 1/3 a tergo. Silvergelatinfotografi 120 x 150 cm.

Michel Comte är den Schweiziska konservatorn som bytte karriär och blev världskänd modefotograf. Comte gjorde sitt första internationella modejobb i Paris 1979 på uppdrag av Karl Lagerfeld för Chloè. Fotouppdrag för Amerikanska Vogue ledde honom till New York under tidigt 1980-tal, senare slog den rastlösa fotografen sig ner i Los Angeles. På bara några få år blev den autodidakta Comte en av de mest eftertraktade modefotograferna i världen. Hans porträtt av kända personer inom film, konst och nöjesvärlden har visats i bland annat Vanity Fair och Vogue. Förutom porträtt och modebilder så omfattar hans tre decennier långa karriär även stora reklamkampanjer, högklassiga paparazzibilder och en serie fotografier tagna i Comtes favoritrum på Hotell Paris Ritz. Han har även arbetat mycket med dokumentärfotografi och rest i krigsområden som Irak, Afganistan, Bosnien, Sudan och Kambodja som fotograf för Röda korset och sin egen organisation Michel Comte Water Foundation.