250
255611

Weng Fen

(Kina, Född 1961)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Weng Fen
(Kina, Född 1961)

"Birds Eye View: Shanghai 2"

Signerad Weng Fen och numrerad 2/10 och daterad 2005 på etikett a tergo. Chromogenic print 80 x 101 cm.

Primo Marella Gallery, Peking, "Out of the Red 2, the Photographic Session", 2005.

Hatje Cantz,"Mahjong - Contemporary Art from the Uli Sigg Collection", 2005, avbildad i färg sid 230-231.
Zhu Qi, "Chinese Avant-Garde Photography since 1990", 2004, avbildad i färg.