256
267096

Mats Bäcker

(Sverige, Född 1958)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Mats Bäcker
(Sverige, Född 1958)

"Iggy Pop, Köpenhamn 1977"

Signerad Mats Bäcker och numrerad 12/25 a tergo. Kopierad senare. Selentonat silvergelatinfotografi, 89 x 63,5 cm inkl ram.

Lars Nylin (mfl), "Rockboken", 1984, avbildad helsida.

Motivet använt till affisch för utställningen "Raw Power" på Dansmuseet, Stockholm, 2004 samt "Mats Bäcker - Rockshots" i Norrköping 2010.
Bilden har varit omslagsbild på DN På Stan i maj 2004 samt även för tidningen FOTO, maj 2008.
Motivet utställt bland annat på Galleri Gauss, Stockholm 1983.
Moderna Museet Stockholm 1989.
Galleri Skarstedt c/o Konstnärshuset, Stockholm 2008.