276
268370

Dennis Hopper

(USA, 1936-2010)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Dennis Hopper
(USA, 1936-2010)

"Double Standard", 1961

Signerad Dennis Hopper och numrerad 9/15 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 41 x 60,5 cm. Bladstorlek 41 x 60,5.

Dennis Hopper verkade som konstnär, filmare, fotograf och skulptör. Han är även känd som skådespelare i ett flertal filmer. Hopper fångade utvecklingen av 1960-talets popkultur i Los Angeles och New York. Han fotograferade en mix av kändisar som Warhol, Paul Newman, Martin Luther King men även subkulturer som Bikers och bilder som beskriver Amerikas bilkultur. Double Standard, Hoppers ikoniska bild från 1961, visar två Standard Oil skyltar sett genom vindrutan på en bil, i korsningen mellan Santa Monica Blvrd, Melrose Avenue och North Doheny Drive på legendariska Route 66 i Los Angeles.
2010 visades en stor retrospektiv utställning på Museum of Contemporary Art, Los Angeles, där Dennis Hoppers konstnärskap för första gången presenterades i sin helhet. Utställningen kurerades av gode vännen Julian Schnabel, vars eget arbete har inspirerats av Hoppers fusion av bildkonst och film.