Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
28
268758

JONAS BOHLIN, karmstol "Concrete", Källemo AB, 1980-talets början.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Betong och järn. Signerad 74/100 JONAS BOHLIN.

Obetydliga nagg.

Concrete gjordes i en upplaga om 100 ex. Jonas Bohlin fick "Utmärkt Svensk Form" för stolen "Concrete" år 1983. Jonas Bohlins examensprojekt betongstolen "Concrete" presenterades på Konstfacks utställning för avgångselever år 1981. Concrete kan tolkas som ett typiskt tidsuttryck för vad som sedan blev 1980-talets kännetecken, en frigjordhet från de funktionella krav som präglat de föregående decenniernas möbelformgivning.