Madeleine Pyk – en samling F769
285
264047

Eikoh Hosoe

(Japan, Född 1933)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Eikoh Hosoe
(Japan, Född 1933)

"Embrace # 60", 1971

Signerad Hosoe samt signerad Eikoh Hosoe a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 19 x 28 cm.

Proveniens

Light Gallery, New York.

Eikoh Hosoe finns representerad i Moderna Museets samling.