Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
285
264047

Eikoh Hosoe

(Japan, Född 1933)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Eikoh Hosoe
(Japan, Född 1933)

"Embrace # 60", 1971

Signerad Hosoe samt signerad Eikoh Hosoe a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 19 x 28 cm.

Proveniens

Light Gallery, New York.

Eikoh Hosoe finns representerad i Moderna Museets samling.