301
264526

Emil Heilborn

(Sverige, 1900-2003)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Emil Heilborn
(Sverige, 1900-2003)

"Gatubild, Stockholm"

Signerad Emil Heilborn. Även stämplad "Foto Emil Heilborn" a tergo samt på bakstycket. Vintage. Silvergelatinfotografi monterad på kartong, 15 x 22,5 cm.

Petter Österlund, "Emil Heilborn", 2003, avbildad helsida sid 52.

Utifrån signaturen bedöms bilden härröra från mycket tidigt 1930-tal eller t.o.m sent 1920-tal.

Formgivare

Emil Heilborn var en svensk fotograf född i Ryssland. Heilborn startade sin karriär som ingenjör men började amatörfotografera under åren 1923-1927 på resor till bland annat USA. Några av bilderna publicerades i Dagens Nyheter och Heilborn fortsatte att fotografera. Hans specialitet blev industri- och reklamfotografering i modernistisk anda. Han avbildade maskiner och människor i svartvitt, med dynamiska diagonaler och spännande vinklar. Teknisk noggrannhet och skicklig ljussättning är kännetecknande. På slutet av 1930-talet arbetade Heilborn även med film och skapade en rad industrifilmer och skärgårdsfilmer. På 1970-talet arbetade han som fotograf på Nordiska Museet i Stockholm. Hans fotografier fick ett genombrott i New York på Robert Mann Gallery när Heilborn var 93 år gammal.