42
253084

Skåp, "Pelare", Rolf Hanson för Källemo AB, Värnamo.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris

Rödlaserad al på granitsockel med målad dekor av fläckar. Två dörrar med handtag av grönpatinerad brons, 4 hyllplan. Signerad på insidan och numrerat 2/90 samt brännmärkt KÄLLEMO. H 208 cm, b 48 cm, djup 43 cm.

Obetydligt bruksslitage.

Modellen formgiven år 1991 och tillverkades fram till 2007 i en upplaga om 90 stycken som målades i olika färger.