453
251286

John-E Franzén

(Sverige, 1942-2022)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris
750 000 SEK

John-E Franzén
(Sverige, 1942-2022)

"Silverlake over East Hollywood"

Signerad JEF och daterad 2001-2002. Även signerad och daterad a tergo. Duk 180 x 300 cm.

Proveniens

Galleri Brändström, Stockholm.

Galleri Brändström, Stockholm, "TITEL", 28 augusti - 29 september 2008.

“Var jag bor har en viss betydelse. Min berättelse är något av en nomadhistoria och upplevelser intimt förknippade med de platser jag levt på har format min konstnärliga utveckling.” Så skriver John-E Franzén på sin hemsida. Efter studieåren i Stockholm emigrerade hela den unga familjen i mitten av 1960-talet till USA, till Los Angeles. Dessa år på den amerikanska västkusten kom att starkt prägla Franzéns måleri och gör det fortfarande idag. Måleriet genomsyras av en uttrycksfull realism och för många är Franzén känd för sina skildringar av bil- och motorcykelkulturen i Kalifornien. Men det var framförallt de lite ödsliga bakgårdarna och de sömniga och bortglömda smågatorna som satte sig på konstnärens näthinna. Han har själv sagt att: ”Det är den ödsliga utkanten som fascinerar mig, närheten mellan stad och öken.”

Återkommande har dessa slumrande miljöer agerat spelplats i konstnärens ofta monumentala målningar. Kontrasten kunde inte vara större än den mellan familjens lilla lägenhet i Silverlake, Los Angeles och Franzéns nuvarande idylliska boende, i den gamla kvarnen vid Tommarpsån på Österlen. Men han bottnar i båda världarna och hans konst hade inte varit möjlig utan dessa referenspunkter.

Franzéns konst fortsätter att fascinera och intressera. ”Silverlake over East Hollywood” från 2001-2002 är en mäktig målning med många ingångar. Känslan av målningen som en dröm eller minnesbild förstärks av det svarta rastret som formar motivet och målningen framträder i flera lager. Mitt i bilden anar vi en framsusande motorcykel, som en påminnelse om att tiden fortfarande tickar vidare, trots att den gamla bilen verkar ha rullat klart. Det är reducerat och återhållet och ”Silverlake over East Hollywood” är en raffinerad målning av en av våra mest välkända och samtidigt mytomspunna konstnärer.