46
267438

VESA HONKONEN, stolar 1 par samt bord, "Kiasma" för Källemo AB, 2008.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Ram i patinerad stål, sits i transparent grön plast (polycarbonat). Höjd 82, bredd 51, djup 50 cm. Bordet med metallunderrede, plexiglas skiva laminerad av patinerad stål, höjd 72, bredd 60, längd 72 cm.
Stolarna stapelbara.

Bruksslitage. En stol m spricka vid infästning. Bord med fläckar på skivan.

Proveniens

Ritade för Kiasma Museum i Helsingfors. Ljuset skall sila genom stolarna.