49
261344

HANS J WEGNER, skalsoffa, Fritz Hansen, Danmark, 1950-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Skalformat ryggstöd och sits av formpressad plywood i teak, benställning av bok. Lös sittdyna i grått fäst med tryckknappar. Längd ca 120 cm. Märkt FH Danmark.

Obetydligt slitage, repor.

Johan Möller Nielsen, Wegner en danskmöbelkunstner, Gyldendal, 1965. Stolsmodellen avbildad på sidan 82.

Modellen formgiven år 1948.