73
266003

VERNER PANTON, taklampa "Fun 3 DM" Danmark 1960-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Snäckskalsprismor i kedjor av metall, vit laminerad träplafond. Höjd ca 237 cm, diameter 56 cm.

Slitage, upphängningen skadad. Lösa prismor medföljer.

Tilläggslista

Fun 3 DM. Lösa prismor medföljer.

Vitra Design Museum "Verner Panton The collected works" Weil am Rhein 2000, avbildad sid 287.