SIMON GAVINA, pall, "Omaggio ad Andy Warhol", Ultramobile Collection, Studio Simon, Bologna, Italien efter 1973.
Lackerad metall i rött, svart och vitt, tygklädd kudde. Etikettmärkt OMAGGIO A: WARHOL, ULTRAMOBILE, SIMON, BOLOGNA ITALY. Höjd 44 cm, diameter 30,5 cm.
Slitage, bucklor, dynan möjligen sekundär.
Modellen formgiven år 1973.
×
Logga in
Kunde inte logga in