93
259873

SIMON GAVINA, pall, "Omaggio ad Andy Warhol", Ultramobile Collection, Studio Simon, Bologna, Italien efter 1973.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
374 - 561 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Lackerad metall i rött, svart och vitt, tygklädd kudde. Etikettmärkt OMAGGIO A: WARHOL, ULTRAMOBILE, SIMON, BOLOGNA ITALY. Höjd 44 cm, diameter 30,5 cm.

Slitage, bucklor, dynan möjligen sekundär.

Modellen formgiven år 1973.