96
249177

PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva" Fornasetti, Milano, Italien.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Porslin, tryckt och målad dekor i svart och guld. Märkt ALTO HAUT TOP EVA FORNASETTI MILANO MADE IN ITALY samt numrerade 1-12. Diameter 26,5 cm.

Obetydligt slitage, enstaka repor. (12)

Patrick Muriés, "Fornasetti Designer of Dream". Thames and Hudson, London 1991 sid 238-239

Modellen formgiven 1954.