110
254955

Oscar Törnå

(Sverige, 1842-1894)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Oscar Törnå
(Sverige, 1842-1894)

Höstlandskap från Tyskland

Signerad Oscar Törnå och daterad Zons a: Rh: October 1874. Uppfodrad duk 42 x 66 cm.

Oscar Törnå är en av de stora pionjärerna inom svenskt friluftsmåleri och var en inspirationskälla för bl. a. Carl Fredrik Hill. Katalognumret är utfört i Zons, en gammal stad i Rhein-Kreis Neuss, Tyskland. Det stämningsfulla landskapsmotivet är ett bra exempel på Törnås måleri i brytningspunkten mellan den düsseldorfska traditionen med dess dämpade kolorit och det ljusare franska friluftsmåleri vilket Törnå, tillsammans med Alfred Wahlberg, skulle komma att gå i bräschen för bland svenska konstnärer efter flytten till Frankrike vid mitten av 1870-talet.

Formgivare