1125
253907

PLÅNBOK, PLÅN och UTMÄRKELSE. Sverige omkring 1800 - 1800-talets förra hälft.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris

Benvit sidenplånbok med polykroma broderier. Dekor av blommor och växtrankor. 18,5 x 12,5 cm. Plånet med blånerad och förgylld nederdel med dekor av hus i landskap och "Souvenir de Marie à Papa.", textil överdel med polykroma broderier av ruin, blommor, knippe och monogram. 10,5 x 9 cm. Utmärkelsen av benvitt siden med text och sigill. 45 x 36,5 cm.

Plånboken med obetydligt slitage och smärre fläckar. Plånet med obetydligt slitage, smärre fläckar och senare knapp. Utmärkelsen med smärre fläckar och skador.

Proveniens

Familjen Hammarskjöld.