1140
274980

SKÅL, lergods, sannolikt Keshan, Persien 1200-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris

Turkos glasyr. Insidan med lågreliefdekor av streck och rundlar. Diam 18.

Skador, lagningar, möjligen kompletteringar.

Proveniens

Den kända samlaren och antikhandlaren Eva Rudenschöld, Stockholm.