1143
274979

SKÅL, lergods. Turkos glasyr. Diameter 16 cm. Persien 1200-tal, sannolikt Keshan.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Smärre skador, lagningar, kompletteringar.

Proveniens

Den kända samlaren och antikhandlaren Eva Rudenschöld, Stockholm.