1145
274978

SKÅL, lergods. Vit slip med svagt blå glasyr och dekor i svart. Diameter 18 cm. Persien, sannolikt 1200-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Tre svarta prickblommor samt kantprickar.

Skador, möjligen lagad.

Proveniens

Den kända samlaren och antikhandlaren Eva Rudenschöld, Stockholm.