1158
265432

ANTIK ISFAHAN. 207 x 131,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Benvit botten med stor röd medaljong, stiliserade polykroma blomformationer, arabeskslingor, urnor och kolonner. Rödmelerad huvudbård med blommor och arabeskrankor.

Det mellanbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis skör, smärre skador. Baksidan med klistrade band, skadade sidor.